Wiercenie studni
Jedną z naszych usług stanowi wiercenie studni dla przemysłu, budownictwa lub rolnictwa. Najczęściej realizujemy swoje usługi w Wielkopolsce, ale wykonywaliśmy już zlecenia nawet w odległości 300 km od Poznania. Możemy dla Państwa wykonać studnie o średnicy 225 mm, 220 mm, 160 mm, 125 mm lub 110 mm. Ponadto, w naszej ofercie mieszczą się także zabudowy sezonowe lub całoroczne, a także pod deszczownie.
- studnie tzw. „ogrodowe” uzbrojone w pompy o wydajności kilku m³/h, przeznaczone do podlewania przydomowych ogródków i zaopatrywania budownictwa jednorodzinnego. Najczęściej o średnicy 110-125mm
- studnie „przemysłowe” wszędzie tam gdzie zapotrzebowanie na wodę przekracza kilkanaście m³/h (deszczownie, plantacje, duże systemy nawadniania, fermy itp…) Średnice od 160mm, armatura przemysłowa.
Poradnik dotyczący wiercenia studni
Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Państwa pytania.
Czy potrzebna mi własna studnia?
Skoro znaleźli się Państwo na naszej stronie to prawdopodobnie znają odpowiedź na to pytanie. Jeżeli jednak zastanawiasz się oto kilka najważniejszych powodów z jakich decydują się nasi klienci:
Brak alternatywy
W tej sytuacji odpowiedź jest prosta – potrzebujecie Państwo wody a naszym zadaniem jest ją zapewnić. Przed przystąpieniem do prac należy określić zakres wiercenia czyli do jakiej głębokości szukamy wody a my dobierzemy odpowiednią maszynę umożliwiającą wykonania zlecenia. Pomocne mogą się tu okazać mapy hydrogeologiczne, otwory archiwalne lub po prostu rozmowa z sąsiadem który już rozwiązał problem wody na swojej działce
Względy ekonomiczne
Jeżeli posiadacie Państwo dostęp do wody miejskiej a studnia ma na celu ograniczenie rachunków należy oszacować zapotrzebowanie na wodę w skali roku. W ten sposób policzycie Państwo ile zaoszczędzicie i w dalszej kolejności jakie kroki warto podjąć. W tej sytuacji ogólnie mówiąc im więcej wody jest potrzebne tym szybciej studnia się zwróci.
W przypadku studni o dużych wydajnościach (przemysłowych lub do deszczowni) w zależności od wymaganej wydajności studni dobierzemy odpowiednią średnicę rury studziennej, oszacujemy wstępnie na podstawie map hydrogeologicznych rząd wielkości kosztów niezbędnych do realizacji inwestycji. Jeśli będzie trzeba wykonamy odwiert rozpoznawczy aby wskazać na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna która spełni zapotrzebowanie na wodę. Znając średnicę i głębokość studni określimy dokładnie koszty związane z tym aby tą ilość wody pozyskać. Może okazać się, że inwestycja ma szansę zwrócić się w ciągu kilku-kilkunastu lat (np. poprzez zwiększenie plonów, ograniczeniu zużycia wody miejskiej) i będą Państwo zainteresowani wywierceniem studni co przełoży się na wzrost konkurencyjności w przedsiębiorstwie, firmie lub gospodarstwie.
Pozostałe
Poza tymi najbardziej oczywistymi są jeszcze inne powody dla których wierci się studnie. Bywa, że ilość wody zapewniona przez wodociąg jest niewystarczająca, standardowo są montowane liczniki o przepływie 2-3m³/h. Właściwie wykonana studnia może być źródłem wody zdrowej, czystej pozbawianej chloru co jest dla wielu nie bez znaczenia, dla innych cenna będzie niezależność…
Regulacje prawne dotyczące budowy studni
Studnie – bez wymaganych pozwoleń
Ujęcia wód podziemnych: zgodnie z art. 3 pkt. 2a ustawy Prawo geologiczne i górnicze (j.t. Dz.U. 2016 poz. 1131) „ustawy nie stosuje się do wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykonywania ujęć wód podziemnych na potrzeby poboru wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę poza obszarami górniczymi utworzonymi w celu wykonywania działalności metodą otworów wiertniczych”.
Z powyższych przepisów wynika, że dla własnych potrzeb lub własnego gospodarstwa rolnego przy wielkości poboru wód podziemnych do 5 m3/dobę i głębokości wiercenia do 30 metrów nie jest wymagana żadna procedura formalna związana z wykonywaniem studni głębinowych.
Wiercenia – wymagające pozwoleń.
Pozostałe wiercenia wymagają zatwierdzenia projektu robót geologicznych opracowanego przez uprawnionego hydrogeologa. Następnie niezbędnym jest wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej oraz operatu wodnoprawnego w celu uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Procedura jest formalna, długotrwała, jednak jesteśmy związani stałą współpracą z firmą hydrogeologiczną specjalizująca się w doradztwie oraz wykonawstwie stosownych opracowań, w celu uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych koniecznych do podjęcia inwestycji. W przypadku zainteresowania takim zakresem naszych usług umawiamy się na spotkanie w celu prezentacji zakresu wymaganych prawem opracowań.
Studnia kopana, wiercona głębinowa a może abisynka?
Poniżej postaramy się jak najlepiej przestawić wady i zalety powyższych rozwiązań:
studnia kopana
Przede wszystkim kopanie studni w obecnych czasach jest bardzo drogie. Przykładowo koszt wkopania 1 kręgu 0,5m wysokiego to ok. 250zł robocizna+150zł materiał. Łatwo policzyć, że głęboka na 7m studnia kopana to 14 kręgów co daje kwotę 3850zł. W tej cenie można wykonać studnie wiercona 23m głęboką której wydajność dobowa będzie 20-30 razy większa a woda czystsza. W kręgach często występują trudne do uzdatnienia azotany, bakterie z grupy colii pochodzące z wód gruntowych. Niemniej jednak w sytuacji kiedy nie ma możliwości wywiercenia płytkiej studni bo warstwy wodonośne zalegają na kilkudziesięciu metrach a jakość i wydatek wody nie mają znaczenia można zdecydować się na takie rozwiązanie. Doradzam jednak przed przystąpieniem do prac wykonać odwiert rozpoznawczy aby uniknąć sytuacji w której poniosą Państwo wysokie koszty usługi a rezultat będzie negatywny ponieważ wykonawca do wody się nie dokopie.
płytka studnia wiercona-abisynka
Studnia z płytkich warstw wodonośnych. Średnia wydajność i przeważnie zanieczyszczana wodami gruntowymi. Skład wody może się bardzo pogorszyć w wyniku działań człowieka (nieszczelność szamba, obecność hodowli zwierząt, nawożenie pól). Woda po uzdatnieniu wymaga częstego badania aby móc ja bezpiecznie pić. Z tego względu nie polecamy jako jedynego źródła wody dla domu. W sytuacji kiedy dom jest zaopatrywany z wodociągów może być dobrą alternatywą dla drogiej wody miejskiej do nawadniania działek i niewielkich ogrodów. Najtańsze i często wystarczające rozwiązanie.
studnia głębinowa
Studnia głębinowa może wydawać się najdroższym rozwiązaniem. Jednak łatwość uzdatniania oraz ilość wody w ciągu lat rekompensują poniesione początkowo nakłady. W przypadku studni głębinowej można w ogóle zrezygnować z podłączenia do wodociągu i korzystać z niej jednocześnie do zasilania budynku i nawadniania większych powierzchni.
Wybór miejsca na studnie
Jeśli jesteśmy zdecydowani na wykonanie studni należy wstępnie zaplanować jej lokalizację. Przepisy mówią następująco:
- 5m od granicy działki (wyjątkiem jest studnia wspólna na granicy dwóch działek)
- 15m od zbiornika na nieczystości (szamba)
- 30m od rozsączalnika przydomowej oczyszczalni ścieków
- 7,5m od osi przydrożnego rowu
- 15m od budynku inwentarskiego
W następnej kolejności należy kierować się zdrowym rozsądkiem i wykluczać lokalizacje grożące kolizją z mediami (woda, prąd gaz, kanalizacja, drenaż). Dobrze jest też zachować odległość ok 5 metrów od budynku.
Jaką kolumnę studzienną zastosować?
Na wstępie chciałbym odradzić Państwu przyzwolenie na wykonanie studni na rurach kanalizacyjnych. W naszej ocenie nie nadają się one do budowy studni ze względu na niską wytrzymałość i wynikające z tego ryzyko zaklinowania pompy (szczególnie podczas awarii wyłącznika pompy kiedy silnik zaczyna wydzielać duże ilości ciepła) oraz brak atestów higienicznych do wody pitnej. Istnieje ogromna ilość działających takich studni jednak nam one kojarzą się bardziej z programem „Usterka” niż profesjonalną studnią. W dalszej kolejności omówimy:
śrdnica
Średnicę rury określa nam zapotrzebowanie na wodę. Pomijając wiele zagadnień z hydrogeologii i studniarstwa do rury 110mm po prostu nie włożymy pompy która obsłuży deszczownie lub większy system nawadniania. Co nie znaczy, że będzie ona zła jeżeli nie przewidujemy większego poboru wody niż 3,5-4m³/h. Do rury 110mm nie powinno stosować się pomp większych niż 3″ (74mm) ze względu na ryzyko zaklinowania się pompy w studni. Dla pomp 4″ powinno się zastosować rury min. 125mm. Średnica rury dla studni dużej wydajności (np. do deszczowania upraw) to min. 160mm i nie jest to temat do wyczerpania na stronach tego poradnika ponieważ zależy od bardzo wielu czynników m.in. dalszego rozprowadzenia wody.
rury dedykowane studzienne czy wodociągowa?
Wiele firm próbuje zdobyć kredyt zaufania informując, że stosują wyłącznie rury niebieskie, studzienne bo tylko takie się nadają i rura wodociągowa w studniarstwie nie ma racji bytu. Testowaliśmy popularne, szare wodociągowe rury ø110mm ścianka 4,2mm na zgniatanie i wytrzymałość jest podobna jak w przypadku rur studziennych. W porównaniu do chińskiej tandety nasze, polskie rury wodociągowe są nawet wytrzymalsze. Obydwa produkty posiadają atest do wody pitnej. Nie jest naszym celem udowadniać wyższość jednej rury nad drugą ponieważ dajemy Państwu wybór. Posiadamy zarówno rury wodociągowe jak i studzienne (wyłącznie polskich producentów). Można przyjechać do naszej firmy w Poznaniu zobaczyć, dotknąć, ocenić. Koszt usługi różni się tylko różnicą w cenie zakupionego materiału. Natomiast zgadzam się, że przy studniach wierconych powyżej 50m i głębszych połączenie rur studziennych na gwint jest pewniejsze i nie ma ryzyka że kolumna podczas montażu się rozłączy dlatego powyżej tej głębokości nie stosujemy rur wodociągowych.
Jeżeli jest jeszcze coś co chcieliby Państwo się dowiedzieć zapraszamy do działu kontakt, chętnie odpowiemy na pozostałe pytania. Bartosz Pawłowski – profesjonalne wiercenie studni Poznań i cała Wielkopolska.